Wilgoć to problem wielu mieszkań i domów. Skutkuje przede wszystkim osłabieniem dachu i fundamentów, wilgotne środowisko wspiera rozwój różnego rodzaju grzybów. Jednak są metody aby skutecznie ją zwalczyć. Jeśli masz problem z wilgocią w mieszkaniu, warto zastanowić się co jest jej powodem. Bardzo często wystarczy udrożnić kratki wentylacyjne, które powinny zapewnić odpowiedni przepływ powietrza lub wywietrzyć wszystkie pomieszczenia.
W przypadku dużej wilgoci, odbywa się w bardziej inwazyjny sposób. W mury wprowadza się specjalne substancje, które mają za zadanie ochronę lub wchłanianie wody. Czasem wybierane jest montowanie różnego rodzaju powierzchni wodoodpornych na zewnętrznych powłokach elewacji. Szczególnie ważnym procesem jest osuszanie fundamentów: to one zapewniają stabilność i wytrzymałość budynku. Najbardziej naturalnym sposobem na osuszanie fundamentów jest odkopanie i wystawienie na działanie czynników atmosferycznych: równocześnie to rozwiązanie niesie za sobą ryzyko wystąpienia opadów, nawet podtopień. Zwykle jednak osuszanie fundamentów odbywa się poprzez zablokowanie wilgoci drogi w górę i równocześnie osuszenie dolnych partii budynku poprzez iniekcję lub zastosowanie wysokich temperatur.
Należy pamiętać, że wilgoć w budynku szkodzi nie tylko ścianom: szkodzi przede wszystkim nam, mieszkańcom, wpływa negatywnie na stan naszego zdrowia a w skrajnych przypadkach może powodować ciężkie choroby układu oddechowego. Osuszanie budynków to niezbędny proces, który należy przeprowadzić w każdym, narażonym na wilgoć domu.